Nagroda WRM’71 w zbiorach SPR.

To jest Kameleon, nagroda Wielkopolskich Rytmów Młodych w Jarocinie. Tego Kameleona otrzymał w 1971 roku kaliski zespół Old Drug, którego muzycy mieli po szesnaście-siedemnaście lat i chodzili do równoległych klas Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka w Kaliszu. Najmłodszy był Wojtek Michera – perkusista, który nie skończył jeszcze nawet trzynastu lat. Zespół założył jego brat Piotr. To on pierwszy chciał grać na perkusji, ale mama zapisała go do klasy skrzypiec w szkole muzycznej. Sam uczył się grać na gitarze. „Próbowaliśmy grać bluesa, ale nie takiego amerykańskiego, raczej polskiego, a nawet kaliskiego. No dobra, takiego mojego bluesa. Nazwa zespołu Old Drug wzięła się właśnie od takiego skojarzenia, że blues to stary, dobry lek na wszystko.”

Dyrektor ośrodka kultury, w którym mieli próby, zgłosił chłopaków na II Wielkopolskie Rytmy Młodych. Zostali przywiezieni nyską. Zagrali dwa utwory i zakwalifikowali się do finału, a to oznaczało, że nie wracali do Kalisza, tylko zostali w Jarocinie. „Ale nie mieliśmy gdzie spać, więc przenocowaliśmy z pozostałymi zespołami, pewnie z dwadzieścia osób w jednym pomieszczeniu wielkości dwudziestu metrów kwadratowych. To właściwie była garderoba. Pod tym względem ta organizacja może nie była najciekawsza, ale dla nas, jeszcze dzieciaków, to była nieprzespana noc, a cały przegląd, to było poważne wydarzenie.

Przewodniczącym jury był trzydziestoletni Wojciech Skowroński – poznański pianista, wokalista i kompozytor. Zawodowo grał już od dziesięciu lat, w tym przez kilka miesięcy z zespołem Czerwono-Czarni. Występował na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu i na Jazz Jamboree w Warszawie w 1967 roku. Później współpracował z Drumlersami, Polanami i Grupą ABC. W 1969 roku założył swoje Blues Trio. Pozostałym członkami jury byli: Ryszard Gloger – krytyk muzyczny miesięcznika „Jazz” (później także dziennikarz muzyczny radia Merkury Poznań), Wojciech Kubiak – muzyk związany z poznańską telewizją i radiem, Sławomir Marcinkowski – dziennikarz „Słowa Powszechnego” oraz Krzysztof Wodniczak – dziennikarz “Gazety Poznańskiej”, promotor i współorganizator Rytmów.

Dziś Piotr Michera nazywa ewenementem taki skład jury, jaki był w 1971 podczas II II WRM w Jarocinie. Często, na podobnych przeglądach zespoły nie były oceniane przez muzyków czy dziennikarzy muzycznych, ale np. dyrektorów lokalnych mleczarni czy spółdzielni mieszkaniowych oraz przedstawicieli władz partyjnych i państwowych. „Znałem twórczość Wojciecha Skowrońskiego. Po tych Czerwonych Gitarach i Skaldach to rzeczywiście było nowe. Śpiewał Raya Charlesa, a to było wtedy coś. Skowroński był wtedy już znaczącą postacią.”

Z protokołu z obrad jury wynika, że Blues Trio Wojciecha Skowrońskiego przyznało siedemnastoletniemu Piotrowi Micherze nagrodę specjalną „za najlepsze wyczucie i wykonanie tego, co się nazywa bluesem”. „Otrzymałem puchar od Wojciecha Skowrońskiego, ale nie wiem, gdzie się on zapodział.”

Wiadomo jednak, gdzie i kiedy puchar odnalazł się. W 2011 roku w JOK-u między wiaderkami, mopami, kołdrami, stały kartony, a w nich znajdowały się dokumenty, kasety, karnety i metalowy puchar z wygrawerowanym napisem: „Wielkopolskie Rytmy Młodych Jarocin 1971 Nagroda przechodnia Blues Tria W. Skowrońskiego dla najlepszego wykonawcy Bluesa”. Teraz puchar stoi na ekspozycji w Spichlerzu Polskiego Rocka.

Zespół Old Drug zakończył działalność w grudniu 1971 roku. Piotr Michera założył Grupę Kalisz, ale już dwa lata później, krótko po zdanej maturze trafił do Grupy WIEM (W Innej Epoce Muzycznej), którą po rozstaniu z Anawą stworzył Marek Grechuta. Michera grał z Grechutą przez trzy lata i wspólnie nagrali płytę.

Dziś dowiedział się, gdzie może obejrzeć puchar, który 50 lat temu otrzymał od Wojciecha Skowrońskiego. Obok nagrody dla najlepszego wykonawcy bluesa z 1971 na wystawie w Spichlerzu Polskiego Rocka stanie Kameleon, który Piotr Michera podarował do zbiorów muzealnych.

Źródło wpisu:
https://www.facebook.com/KazmierczakRobert/posts/4696189547073890