Tołhaje – koncert w SPR już za 2 tygodnie (24.11.2018 r.)

Data: 24.11.2018 r.
Miejsce: Jarocin / Spichlerz Polskiego Rocka
Start: g. 20.00
Wydarzenie na fb: https://web.facebook.com/events/1135506746614165/

45936349_2084355781626644_7569538284745916416_o

Szczegółowe informacje

Tołhaje to zespół od lat poruszający się w szeroko pojętej stylistyce etno. Trzy płyty, wydane dotychczas przez grupę, „A w niedziela rano”(2002), „Stereokarpaty”(2011) i “Czereda” (2014) są doskonale rozpoznawalne w folkowych kręgach muzycznych nie tylko w kraju,
ale i za granicą. Wyznaczają bowiem charakterystyczne, niebanalne – a jednocześnie prekursorskie kierunki rozwoju i poszukiwań w tymże rodzaju muzyki. W swojej twórczości grupa czerpie głównie inspiracje z pogranicza kulturowego Polski południowo-wschodniej – szczególnie
z tradycji grup etnicznych zamieszkujących Bieszczady i tereny kresów polsko-ukraińskich. Nazwa Tołhaje oznacza z węgierskiego zbójników grasujących w Beskidach. Zespół, tak jak niegdysiejsi tołhaje, beskidnicy, grasują̨ po folkowej scenie muzycznej, mieszają style i gatunki oraz tworzą ciekawe aranżacje ludowych pieśni.
Zespół koncertował zarówno na scenach całego kraju jak i Europy, zjednując sobie sympatię publiczności i jurorów. W swoim dorobku mogą się pochwalić niemałymi osiągnięciami, m.in.:
– I miejscem na XIX Międzynarodowym Festiwalu Pieśni i Muzyki Ludowej Młodych Eurofolk
Na Pograniczach (Sanok);
– II miejscem na Festiwalu Muzyki Folkowej Polskiego Radia Nowa Tradycja;
– Folkowym Fonogramem Roku 2002 za płytę “A w Niedziela Rano” – nagrodą ufundowaną przez Radiowe Centrum Kultury Ludowej przy Polskim Radiu;
– nominacją płyty „A w niedziela rano” do nagrody “Fryderyk” w kategorii “etnofolk” w 2004r. Warto także wspomnieć, że ich druga płyta – “Stereokarpaty”, tuż po premierze, była płytą tygodnia w Polskim Radiu Rzeszów.
– singiel “Ziele” trafił na Listę Przebojów „Trójki” Polskiego Radia.
W czerwcu 2002 r. grupa reprezentowała Polskę na XXIII Festiwalu Europejskiej Unii Radiowej – EBU, w Mölln (Niemcy). Odwiedzili także Afrykę reprezentując Polskę, na Festiwalu Europejskiej Muzyki w Algierze. Od jesieni 2013 r. zespół współpracował przy tworzeniu ścieżki dźwiękowej do serialu „WATAHA” najnowszej produkcji HBO. W wyniku tej współpracąy z HBO, ukazała się w 2014 r. kolejna płyta zespołu, pt. „Czereda”, na której oprócz utworów wykorzystanych w serialu pojawiły się̨ także nagrania z koncertu na żywo, z towarzyszeniem orkiestry smyczkowej – to jedyne takie połączenie w kręgu muzyki folk. Album “Czereda” zdobył uznanie i wyróżnienia, a jedna z kompozycji tej płyty trafiła na Listę Przebojów „Trójki” Polskiego Radia.
Najnowsza płyta zespołu “Mama Warhola” odkrywa tajemnice słowiańskiego pochodzenia Andy’ego Warhola i prezentuje utwory ludowe pochodzące z okolic Bieszczad, nagrane przez Julię Warholę – mamę słynnego artysty.
Większość członków zespołu współpracowało z artystami światowej sceny muzycznej jak: Gordon Haskel, John Lord (Deep Purple), Nigel Kennedy, Michael Bolton, a także ze znakomitymi artystami polskiej sceny (Katarzyna Nosowska, Kayah, Pink Freud, Hey, Ewa Bem, Gaba Kulka, Monika Brodka, Kora, Ania Dąbrowska i wiele innych).

“Tołhaje to tradycyjne melodie i improwizacja, to dźwięki magicznych i tajemniczych Bieszczad.”

Skład zespołu:
Piotr Rychlec – klawisze, akordeon, śpiew gardłowy
Marysia Jurczyszyn-Kulik – śpiew
Tomasz Duda – saksofony, klarnet
Łukasz Moskal – perkusja
Maciej Cierliński – lira korbowa
Mateusz Szemraj – cymbały strunowe, gitara
Wawrzyniec Topa – gitara basowa