Jacaszkowe dekonstrukcje w jarocińskich kościołach. “Jarocin Festiwal 2016 w mieście”.

Michał Jacaszek – kompozytor i producent muzyki elektroakustycznej wystąpi trzykrotnie podczas Jarocin Festiwal 2016. Najpierw w nocy 6 lipca w ruinach 500-letniego kościoła p.w. św. Ducha wykona swoją reinterpretację stworzonej 25 lat temu płyty “Leganda” zespołu Armia.  Następnego dnia w kościele św. Marcina usłyszymy materiał z jego autorskiego albumu “Pieśni” i “Kompletę” Stefana Wesołowskiego.

Tomasz Budzyński – lider zespołu Armia szybko zgodził się na realizację specjalnie na Jarocin Festiwal 2016 pomysłu “zdekonstruowania” “Legendy” przez Michała Jacaszka i wykonania nowych interpretacji w ruinach XVI-wiecznego kościoła. Artyści współpracują już od dłuższego czasu przy elektro-freejazzowo-punkowym projekcie “Rimbaud”.

13327425_1139914386070793_7909607901904726252_nfot.T. Budzyński i M. Jacaszek, projekt “Rimbaud”

Mimo znajomości i wspólnych doświadczeń muzycznych dla Tomasza Budzyńskiego wielką zagadką było to, co z “Legendą” może zrobić Michała Jacaszek. – Mówiąc szczerze, nie wiem, czego się spodziewać… Kilka dni temu w ruinach kościoła św. Ducha w Jarocinie pierwszy raz usłyszał reinterpretacje “Przebłysku” i “To czego nigdy nie widziałem”. Założyłsłuchawki i czekał na pierwsze dźwięki. Po chwili pojawiły się pierwsze reakcje.  – Oooo… Dobre. Jakiś taki… liryczny industrial. Ale to zrobił…. Jak to będę śpiewam? Poczekaj… Niech sobie zanucę… Dam radę. Podoba mi się. I przeniósł się w czasie do 6 lipca, kiedy pierwszy raz z Michałem Jacaszkiem, Amadeuszem Amade Kaźmierczakiem (perkusja) i Kubą Bartoszewskim (waltornia) wystąpi w ruinach kościoła: – W tym miejscu, w nocy i taka muzyka… Zdekonstruował “Legendę” i może będzie z tego “Legenda II”.

Bilety wstępu w cenie 10 zł można nabywać w Spichlerzu Polskiego Rocka w Jarocinie. Istnieje także możliwość zakupu poprzez wpłatę na konto Muzeum Regionalnego w Jarocinie: 04 8427 0009 0034 0005 2000 0001 z dopiskiem w tytule „Legenda II” i przesłanie potwierdzenia na adres: spichlerz@muzeumjarocin.pl Bilety będą do odbioru w Spichlerzu Polskiego Rocka do 6 lipca do godz. 22.00.

13394200_1142538505808381_928608952181399339_n

  fot. Ruiny kościoła św. Ducha, B. Nawrocki

7 lipca o godz. 17.00 Michał Jacaszek wystąpi ponownie w Jarocinie, w kościele p. w. św. Marcina. Najpierw wykona materiał z płyty “Pieśni”, zawierającej interpretacje tradycyjnych utworów religijnych. Paweł Gzyl – dziennikarz muzyczny tak pisał o tym albumie:  “Pieśni” z jednej strony zachwycają swą mistyczną prawdą i niezwykłym pięknem wywiedzionym z oryginałów, a z drugiej – zaskakują odwagą interpretacji i finezją aranżacji autorskiego ujęcia Jacaszka”.

Jarocińskie koncerty z udziałem Michała Jacaszka zakończy “Kompleta” –  płyta kompozytora, skrzypka i aranżera Stefana Wesołowskiego. To opierający się na tekście modlitwy brewiarzowej utwór napisany na dwa głosy, kwartet smyczkowy i elektronikę, za którą odpowiadał właśnie Michał Jacaszek.

Trzy koncerty z udziałem Michała Jacaszka składają się na projekt “Trzy pieśni” współfinansowany przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu Chrzest 966. Koncerty w kościele św. Marcina nie będą biletowane.

Wydarzenia będą towarzyszyć tegorocznej edycji Jarocin Festiwal, które odbędzie się w dniach 7 – 9 lipca. Bilety na to wydarzenie można nabywać poprzez stronę: www.prestigemjm.com, eBilet.pl, a także w sieci salonów Empik na terenie całego kraju.

Dotychczas ogłoszeni artyści: Slayer, The Prodigy, Five Finger Death Punch, D.O.A., TSA, Farben Lehre, Oberschlesien, Acid Drinkers, Luxtorpeda, Koniec Świata, Kabanos, Sweet Noise, Kobranocka, Hunter, Scream Maker oraz Ga-Ga/Zielone Żabki, Red Electrick, Drivealone i Katarzyna Nosowska (w projekcie Nowsza Aleksandria) oraz Bluee Deep Shorts.