Rock’n’rollowe filmy – Premierowy pokaz filmów o jarocińskim festiwalu

 

 

rock_filmy_1

Wakacje to czas urlopu, ale miło nam, że o nas nie zapominacie i tak liczcie odwiedzacie nasze muzeum. W upalne dni proponujemy spotkanie na zewnątrz u naszych przyjaciół w ogródku Rock Cafe na Rynku. Zapraszamy do poznania rock’n’rollowej historii Jarocina.

Odcinki, które zaprezentujemy, są częścią cyklu filmów dokumentujących historię jarocińskiego festiwalu, które są integralnym elementem ekspozycji stałej w Spichlerzu Polskiego Rocka. Za serię odpowiedzialni są: Leszek Gnoiński i Wojtek Słota.

„BLUES BEZ PIENIĘDZY”

Jarocin. 1980-1982.

Rok 1980 jest przełomowy nie tylko dla Polski, ale także dla polskiego rocka. Wybucha boom rockowy, a w Jarocinie XI edycja WRM jest jednocześnie I Ogólnopolskim Przeglądem Muzyki Młodej Generacji. Zmiana formuły festiwalu i przeniesienie go na czerwiec powodują dużo większą popularność imprezy. Gwiazdy Jarocina tego czasu to Dżem, TSA, Ogród Wyobraźni. Na polskiej scenie pojawiają się buntownicy z nurtu punkrockowego.
czas: 22:01

„DZIECI REWOLUCJI PIJĄCE MLEKO”

Jarocin. 1983-1986.

Wyjątkowa atmosfera, niezwykły ferment muzyczny i różnorodność oferty – to cechy wyróżniające Festiwal Muzyków Rockowych od innych imprez w kraju. Dlatego stał się on w tym czasie najważniejszą i najbardziej opiniotwórczą imprezą muzyczną w kraju. To właśnie do tych edycji odwoływać się będą kolejne pokolenia i to one stworzą, żyjącą do dziś, legendę festiwalu.
czas: 29:46

„WIATR WIEJE TAM GDZIE CHCE”

1987-1990

Festiwal w Jarocinie ma wpływ również na mieszkańców krajów ościennych, jak Czechosłowacja czy NRD. To stamtąd przybywają fani i muzycy, a wśród nich Paul Landers, wówczas muzyk Feeling B, dziś zespołu Rammstein. Rozgłośnia Harcerska staje się głównym sprzymierzeńcem organizatorów i na czas festiwalu tworzy Radio Nieprzemakalnych, jedyną tego typu rozgłośnię w całym Bloku Wschodnim.
czas: 26:07