Otwarcie Spichlerza, 17 lipca 2014

17 lipca po raz pierwszy dla publiczności otwiera swe podwoje Spichlerz Polskiego Rocka w Jarocinie!

Stolica polskiego rocka jest tylko jedna – Jarocin. Właśnie dlatego to niewielkie wielkopolskie miasto z ponad czterdziestoletnią historią festiwali rockowych jest odpowiednim miejscem dla nowoczesnego, multimedialnego muzeum rockowej muzyki.

spichlerz-otwarcie

Idea

Mimo, że Jarocin utożsamiany jest z festiwalem, odwiedzający miasto turyści oraz fani rocka przybywający na kolejne edycje festiwalu nie znajdują miejsca, w którym mogliby zapoznać się z historią imprezy mającej niezaprzeczalny wpływ na rozwój polskiej muzyki rockowej. Lukę tę ma wypełnić powstający właśnie w Jarocinie Spichlerz Polskiego Rocka, który, miejmy nadzieję, stanie się magnesem przyciągającym do Jarocina fanów muzyki rockowej przez cały rok, a nie tylko podczas trwania festiwalu.

Spichlerz to nie izba pamięci, ale żywy magazyn muzyki, multimedialne muzeum polskiej muzyki rockowej, miejsce gromadzenia, badania i udostępniania zbiorów z nią związanych.

Ekspozycja

Ekspozycja powstaje w specjalnie zaadaptowanym na ten cel dawnym spichlerzu zbożowym położonym w zabytkowej strefie w centrum miasta. Nazwa Spichlerz Polskiego Rocka oprócz oczywistego odniesienia do pierwotniej funkcji budynku, ma też znaczenie metaforyczne. Miejsce to ma gromadzić, przechowywać i udostępniać wszelkiego rodzaju dokumenty ilustrujące historię polskiej sceny rockowej. Sfery pozornie niepoważnej, jednak powoli – miejmy nadzieję, również dzięki Spichlerzowi – stającej się ważną częścią naszego narodowego dziedzictwa.

Autorami scenariusza wystawy, a zarazem jej kuratorami są Robert Jarosz i Leszek Gnoiński – badacze kultury niezależnej, autorzy wielu publikacji z tej dziedziny. W ponad 50-letniej historii rock&rolla w Polsce wyodrębnili po raz pierwszy kilkanaście obszarów tematycznych, wokół których rozwijała się krajowa scena rockowa. Podział ten stał się fundamentem ekspozycji. Big Beat, rock kobiet, punk rock, Trójmiejska Scena Alternatywna to tylko niektóre zagadnienia obecne na wystawie. Szczególne miejsce zajmuje w Spichlerzu historia festiwali muzycznych w Jarocinie. Legenda Festiwalu Muzyki Rockowej rozpoczęła się na początku lat 70. od Wielkopolskich Rytmów Młodych, które z czasem ewaluowały, stając się w latach 80. najważniejszym wydarzeniem muzycznym za żelazną kurtyną. Od tamtego czasu Jarocin stał się stolicą polskiego rocka.

Na potrzeby wystawy powstał cykl filmów dokumentalnych prezentujących historię muzyki rockowej w Polsce lat 80., osnutą wokół jarocińskiego festiwalu. Autorami scenariusza i realizatorami serii są Leszek Gnoiński i Wojciech Słota.

Wystawa będzie miała charakter multimedialny. Każdemu obszarowi tematycznemu w ramach ekspozycji towarzyszyć będzie bogata kolekcja fotografii, często unikatowych, materiały filmowe i fonograficzne, a także oryginalne przedmioty należące do muzyków tworzących historię polskiego rocka. Istotną częścią wystawy i jej ciekawym dopełnieniem jest tworząca klimat aranżacja, zaprojektowana przez współautorów Muzeum Powstania Warszawskiego.

Klub Spichlerza Polskiego Rocka

Spichlerz stanie się także miejscem realizacji różnorodnych projektów kulturalnych.

Parter budynku będzie pełnił rolę klubu muzycznego. Dzięki temu Spichlerz Polskiego Rocka będzie mógł aktywnie uczestniczyć w tworzeniu współczesnej sceny muzycznej. Spichlerz będzie miejscem innych działań o charakterze kulturalnym. Będą się tam odbywały spotkania autorskie, wystawy czasowe, premiery płytowe i wydawnicze. Dzięki temu Spichlerz nie będzie skansenem, lecz miejscem, które żyje i tętni muzyką.

Otwarcie

Data otwarcia nie jest przypadkowa. W przeddzień Jarocin Festiwal 2014 r. w Jarocinie spodziewane są tłumy festiwalowych gości.

Stowarzyszenie Jarocin XXI wraz z Towarzystwem Muzycznym im. Alfonsa Kowalskiego w Jarocinie przygotowały prezent dla Spichlerza w postaci niezwykłego koncertu. Wystąpią na nim Dzieci Jarocina – Orkiestra Reprezentacyjna Spichlerza Polskiego Rocka – wraz z gośćmi i Tomasz Budzyński z zespołem w projekcie specjalnie dedykowanym Jarocinowi pt „Stacja Jarocin”. Całość poprowadzi Walter Chełstowski.

Mecenasami projektu są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gmina Jarocin, Powiat Jarociński i Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.

Zapraszamy do Jarocina – mekki dla fanów polskiej muzyki rockowej!

Julia Rzepka, Łukasz Przybylski

 

muzyczne_otwarcie