Piaskowe mandale – postać Niemena. Jarocin Festiwal’17.

Na przekór dziwności świata… Rozety Pokoju

To przeświadczenie Czesława Niemena, że choć “Dziwny jest ten świat to ludzi dobrej woli jest więcej” jest punktem wyjścia do proponowanego działania.

Mandala dziś kojarzona z psychoanalizą i Carlem Gustavem Jungiem lub z mnichami buddyjskim. Jest wpisana bardzo mocno także w historię kultury Europy, o czym czasem zapominamy.

Wspaniałym przykładem mandali są gotyckie witraże w kształcie rozet. Choć w stronie formalnej sypanie mandali z kolorowego piasku bliskie jest tradycji buddyjskiej, w przypadku tworzenia wizerunku wpisanego wkoło, to raczej tworzenie ulotnej rozety. Rozety, która bliska jest rozumieniu Junga. Dzisiejszy świat sprawia, że ludzie są niezwykle zabiegani, nie potrafią się skoncentrować. Jung zauważył, że ludzie, którzy mają problem z koncentracją lub tracą punk odniesienia bezwiednie rysują kompozycje centryczne. Te rysunki w kształcie koła pomogły mu wprowadzić rozetę i jej malowanie jako jedną z form terapii.

Jedną z tych osób, które dostrzegły dziwność naszego świata był Czesław Niemen. Chcemy jednocześnie – umieszczając go w centrum rozety przypomnieć – że przez pewien czas był centrum polskiej muzyki, a z drugiej strony wskazać, że wiele z jego pieśni w tym choćby „Dziwny jest ten świat” czy „Pokój” mogą być w burzliwych czasach konfliktów i terroru punktem odniesienia. Pewnym wyznacznikiem i centrum dążenia właśnie ludzi dobrej woli.

Naszym celem jest wspólne usypanie szablonu postaci Czesława Niemena oraz jego portretu wraz z uczestnikami festiwalu i mieszkańcami Jarocina rozet – kół z Czesławem Niemenem jako punktem odniesienia, centrum nie tylko XX wiecznej polskiej muzyki. Zwłaszcza w wypełnianiu tła i jego elementów. Chcemy wywołać pewien rodzaj koncentracji, w którym usypujący mandale odwoływać się będą do własnej intuicji i kreatywności.

Powstałe w czasie każdego z dni warsztatów rozety zostaną rozdmuchane na cztery strony świata. Część tego kolorowego piasku jako symbol myślenia o pokoju na świecie i przesłaniu sztandarowych pieśni Niemena zabiorą z sobą po rozsypaniu uczestnicy.

Wcześniej jednak zostanie wykonana specjalna fotografia „ludzi dobrej woli”. Tych, którzy sypali rozetę oraz tych, którzy wpisują się w przesłanie pokoju i będą chcieli uwiecznić siebie przy usypanym Niemenie.

Sypaniu mandali towarzyszyć będą animacje z dziećmi, występy Pana Walizki polskiego, bajkowego Storytellera improwizującego autorskie bajki łączone z teatrem zabawy… oraz akcja uwolnij swoja bańkę – polegająca na zabawie dużymi bańkami mydlanymi.

Każdego dnia przygotujemy jedną rozetę mandalę. Będą to dwa inne wyobrażenia Niemena. Ponadto obok każdej rozety przed zdjęciem zostanie też usypany herb Jarocina.

Wydarzenie na fb: Piaskowe mandale – postać Niemena

19642671_1528317997230428_9016312600267728848_n