Jarocin Festiwal 2021 – koncert Dezertera z okazji 40-lecia zespołu

Pierwszym potwierdzonym artystą nadchodzącej edycji Jarocin Festiwal jest zespół Dezerter. Specjalny koncert z okazji 40-lecia działalności artystycznej odbędzie się 16 lipca. Bilety są już w sprzedaży w serwisach Eventim, eBilet, Ticketmaster i Biletomat.

Nie mamy wielkiej potrzeby świętowania rocznic. Unikaliśmy przez lata okolicznościowych tras, koncertów i fet. Aż dotrwaliśmy do momentu, w którym liczba lat na scenie zaskoczyła nawet nas samych. W tym roku stuknie nam 40 lat nieprzerwanej działalności. Pomyśleliśmy, że zrobimy wyjątek od naszej niepisanej tradycji i zagramy okolicznościowy koncert.

Miejsce tego koncertu nie jest przypadkowe. Zagramy go na festiwalu, który przed laty nadał pędu naszej muzycznej przygodzie. To po koncercie w 1982 r. musieliśmy zmienić nazwę, gdyż SS-20 stała się za bardzo znana i nie spodobała się rządzącym. Wracaliśmy tu jeszcze wiele razy i emocji zawsze było pod dostatkiem. Mamy nadzieję, że w tym roku też ich nie zabraknie. Do zobaczenia w Jarocinie!



Dezerter
to zespół punkrockowy, który powstał w Warszawie w maju 1981 r. Grupa przyjęła prowokacyjną wówczas nazwę SS-20 (pochodzącą od radzieckich rakiet z głowicami nuklearnymi), którą była zmuszona zmienić w okresie stanu wojennego. Już jako Dezerter zespół nagrał singiel „Ku przyszłości” (1983). W 1985 r. ukazały się dwie kompilacje z piosenkami Dezertera: „Fala” i „Jak punk to punk”. Rok 1987 przyniósł wydanie w USA przez Maximum Rock’n’Roll pierwszej długogrającej płyty Dezertera „Underground Out Of Poland” oraz pierwszej (ocenzurowanej) płyty w kraju – „Kolaboracja”. Rok 1989 to kolejny album – „Kolaboracja II”, a 1990 – „Wszyscy przeciwko wszystkim” (wydana w Polsce i we Francji) oraz dwumiesięczna trasa po Europie Zachodniej (Szwajcaria, Niemcy, Francja, Holandia) i Japonii.

Kolejne lata działalności przyniosły ważne płyty dla polskiej sceny niezależnej, m.in. „Blasfemię” (1992), „Ile procent duszy?” (1994), „Mam kły mam pazury” (1996), „Ziemia jest płaska” (1997). W XXI w. ukazały się trzy studyjne albumy: „Nielegalny zabójca czasu” (2004); „Prawo do bycia idiotą” (2010), który został doceniony nie tylko przez słuchaczy, ale wyjątkowo również przez branżę muzyczną, czego wyrazem była nagroda Fryderyk 2010; oraz „Większy zjada mniejszego” (2014). W 2016 r. po 33 latach został wznowiony singiel „Ku przyszłości”, a w 2019 r. ukazał się premierowy minialbum „Nienawiść 100%”. Początek 2021 r. przyniósł premierową płytę „Kłamstwo to nowa prawda”, która odbiła się szerokim echem w mediach i została bardzo dobrze przyjęta przez publiczność. Nowy album promowany jest utworem tytułowym i piosenką „Dzień dobry, dzień zły”.

Zespół aktywnie koncertuje nie tylko kraju, ale również w wielu krajach Europy (Belgia, Czechy, Finlandia, Francja, Irlandia, Niemcy, Wielka Brytania) oraz w Stanach Zjednoczonych.

Piosenki Dezertera znalazły się na wielu składankach oraz trafiły na ścieżki dźwiękowe kilku filmów (m.in. „Wałęsa. Człowiek z nadziei” w reż. A. Wajdy oraz „Dom zły” w reż. W. Smarzowskiego).

Dezerter to:

Robert Matera – gitara, śpiew

Krzysztof Grabowski – perkusja, teksty

Jacek Chrzanowski – bas

Dezerter online:

www.dezerter.com

www.youtube.com/dezertertv
 www.facebook.com/dezerter1981

www.instagram.com/dezerter_official

Więcej informacji o festiwalu na www.goodtaste.pl oraz www.jarocinfestiwal.pl.