Błazeńska czapka Tomasza Budzyńskiego.

Tym, którym nie jest obcy polski punk rock, nie trzeba przedstawiać ani Tomasza Budzyńskiego ani zespołu Armia. Jego założycielami, oprócz Budzyńskiego, byli Robert Brylewski i Sławomir Gołaszewski. Skład zespołu zmieniał się na przestrzeni lat, jednak energia i artystyczne podejście do muzyki punk to główne cechy, które do dzisiaj wyróżniają Armię na tle innych punkowych kapel. Charakterystycznym elementem ubioru frontmana – Tomka Budzyńskiego – była błazeńska czapka. Oto, co ma nam do powiedzenia na jej temat sam właściciel:
“Sprawa jest banalna.‭ ‬My w owym czasie byliśmy kojarzeni z ruchem anarcho-punk.‭ ‬A anarcho-punk wyglądał tak:‭ ‬spodnie miał takie,‭ ‬koszulkę taką,‭ ‬skórę ma z naszywkami,‭ ‬ćwieki,‭ ‬pieszczochy,‭ ‬to i tamto.‭ ‬Idiotyzm.‭ ‬Punk jest ubrany generalnie na ciemno.‭ ‬A ja powiedziałem:‭ ‬,,‭‬O takiego‭! ‬Ja będę ubrany całkiem na biało.‭ ‬W białą koszulkę,‭ ‬białe majtki jak by mi gdzieś tak wystawały,‭ ‬to żeby grały kolorystycznie,‭ ‬białe spodnie,‭ ‬białe skarpetki i białe trampki‭”‬.‭ ‬W owym czasie punki nie nosiły nigdy żadnych czapek,‭ ‬bo im te włosy rozczochrane musiało być widać.‭ ‬No to ja pomyślałem,‭ ‬że założę jakąś czapkę.‭ ‬Moja koleżanka szyje takie różne czapki i jedną z nich dała mojemu kumplowi.‭ ‬I to była taka czapka wzorowana na nakrycie głowy Petera Gabriela‭ (gdzieś na jakiejś płycie miał podobną)‬.‭ No i do tego przyjaciela powiedziałem:‭ ‬,,‭Pożyczysz mi tę czapkę na koncert”‬.‭ ‬On zgodził się,‭ ‬wziąłem,‭ ‬pożyczyłem i potem da,‭ ‬trzy lata w niej występowałem.‭ ‬Oczywiście,‭ ‬wszyscy dorabiali do tego ideologię, szczególnie dziennikarze.‭ ‬Pisali:‭ ‬”To jakiś Stańczyk w czapce błazeńskiej,‭ ‬z symbolami narodowymi,‭ ‬sumienie narodu,‭ ‬itp.,‭ ‬itd.”‬.‭ ‬Mówię ci,‭ ‬człowieku,‭ ‬jak ja się wtedy naśmiałem.‭ ‬A to była sprawa tylko i wyłącznie estetyczna i nie było w‭ ‬tym żadnej ideologii,‭ ‬nie było w tym żadnej głębi.‭ ‬Ciekawe było jednak to,‭ ‬że publiczność zaczęła robić sobie takie czapki i kilka osób już widziałem w Polsce na koncertach w takich właśnie czapkach”
‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬
[źródło: Marcin Jakimowicz, Radykalni. Z Budzym, Dzikim, Maleo i Stopą rozmawia Marcin Jakimowicz [on-line], Księgarnia św. Jacka, Katowice 2016, [dostęp: 31.03.2017 r.], Dostępny w internecie: < http://www.orione.kalisz.pl/index.php/czytelnia/17-tomasz-budzynski-cz-2>]