“Powracająca Fala” na OFF Cinema 2019 za tydzień 16.10.2019 r. Polecamy! Zapraszamy!

Zapraszamy na pokaz specjalny filmu Powracająca FALA podczas OFF Cinema 2019. Pokaz odbędzie się w środę 16 października, o godz. 19:00 w sali SCENA NOWA / THE NEW STAGE (3p. CK Zamek). Po seansie spotkanie z twórcami.

Pełen harmonogram festiwalu: https://offcinema.ckzamek.pl/media/files/OFF_CINEMA_PROGRAM_2019.pdf

Wydarzenie na FB: https://www.facebook.com/events/380635859274781/?notif_t=event_description_mention&notif_id=1569408871783752

***

POWRACAJĄCA FALA – opis filmu

Czas przyszły dokonany. Opowieść o atmosferze wielkich przemian z perspektywy niewielkiego Jarocina i o sile muzyki.
W 1985 roku Piotr Łazarkiewicz pojechał do Jarocina zapytać ludzi „co to jest przyszłość?”. Miejsce i pytanie nie były przypadkowe. Czasy były niepewne, a festiwal w Jarocinie symbolizował wszystko to, co miało nadejść po roku 1989. Pytani nie snuli kolorowych wizji. Towarzyszyła im zachowawczość, klaustrofobia i… fantastyczna muzyka. W efekcie powstał jeden z najważniejszych polskich dokumentów muzycznych – “FALA”.
Trzydzieści lat później bohaterowie „Fali” ponownie stają przed kamerą. Ponownie, już w przyszłości, którą wyobrażali sobie w 1985 roku odpowiadają jeszcze raz na pytanie „co to jest przyszłość?”. Kim są dzisiaj zbuntowani nastolatkowie z tamtych lat? Jak potoczyły się losy artystów? Co z ich przewidywań się spełniło, czego się nie spodziewali? W filmie zobaczymy Roberta Gawlińskiego i – po raz ostatni na dużym ekranie -Roberta Brylewskiego, Olafa Deriglasoffa, Zbyszka Krzywańskiego i Tomka Lipińskiego. Zobaczymy w końcu Pawła Kukiza, najbardziej niejednoznaczną postać tamtego pokolenia, którego życiorys siłą rzeczy wybija się na jeden z głównych wątków filmu. W narratorów wcielili się Magdalena Łazarkiewicz i Walter Chełstowski – osoby najbliżej związane z festiwalem i filmem z roku 1985.

***
“Powracająca fala” to pierwsza produkcja filmowa Spichlerza Polskiego Rocka w Jarocinie i Poznańskiej Wytwórni Filmowej. Za pomysł i produkcję odpowiada Michał Wiraszko , poznański muzyk i autor tekstów, z Jarocinem związany szczególnie – w latach 2008-2010 i 2017-2018 dyrektor artystyczny festiwalu. Autorami zdjęć są Artur Jędrzejak i Grzegorz Lipiec. Ten drugi – założyciel grupy filmowej Sky Piastowskie z Zielonej Góry i laureat wielu nagród filmowych – jest również współodpowiedzialny za montaż. Muzyka w filmie pochodzi z albumu koncertowego „Powracająca fala” zespołu Muchy nagranego podczas Jarocin Festiwal 2015. Film ukazuje się w 10. rocznicę odejścia Piotra Łazarkiewicza.

***

Produkcja: SPICHLERZ POLSKIEGO ROCKA / Muzeum Regionalne w Jarocinie, Poznańska Wytwórnia Filmowa 2018; czas trwania: 30 minut.
Występują: Robert Brylewski, Walter Chełstowski, Olaf Deriglasoff, Paweł Gumola, Robert Gawliński, Zbigniew Krzywanski, Paweł Kukiz, TOMEK LIPIŃSKI, Magdalena Łazarkiewicz, Krzysztof Łuszczak, Wojciech Nalewajek, Andrzej Stalęga.
Reżyseria: Michał Wiraszko. Zdjęcia: Artur Jędrzejak, Grzegorz Lipiec. Montaż: Michał Wiraszko, Grzegorz Lipiec. Udźwiękowienie: Marcin Bors.
Muzyka: Republika, Tilt, Madame Aya RL i inni, w wykonaniach oryginalnych i koncertowych interpretacjach zespołu Muchy.