Dzień, w którym pękło niebo. Jarocin wspomina Ryśka Riedla. Zapraszamy!

We wtorek 30 lipca, w 25. rocznicę śmierci, Jarocin wspomni w szczególny sposób Ryszarda Riedla.

W wielu miejscach w mieście przez cały dzień będzie można posłuchać piosenek Dżemu, śpiewanych przez Ryśka. Do akcji zainicjowanej przez Spichlerz Polskiego Rocka włączają się m. in. Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin Rynek 17, City Cafe, Kawiarnia Filmowa w Jarocinie, Kontrapunkt, ogródek na Rynku, Restauracja Jarota i Jarocin Sport Basen, Restauracja Pinacolada Rest-cafe.

W Spichlerzu Polskiego Rocka o godz. 19.00 zostanie wyświetlony film dokumentalny Krzysztofa Magowskiego „Sie macie ludzie”.

Około godz. 20.30 będzie można posłuchać wyjątkowego nagrania – fragmentu koncertu z czerwca 1980 r., kiedy zespół Dżem starował w konkursie jarocińskiego festiwalu.

W Spichlerzu będzie można też zobaczyć wystawę czasową, na którą składają się rodzinne pamiątki wypożyczone przez Sebastian Riedel, m. in. zdjęcia, harmonijka ustna taty czy książka Alfreda Szklarskiego o przygodach Tomka Wilmowskiego z dedykacją Ryśka dla syna.

Wspomnieniom o Ryszardzie Riedlu będzie towarzyszyć też muzyka prezentowana wyłącznie z płyt winylowych, chyba że zjawią się też osoby z gitarami i harmonijkami. Wtedy wieczór może przerodzić się w jam-session do rana. I będzie królował blues…

Film „Się macie ludzie” Krzysztofa Magowskiego
Ryszarda Riedla wspominają jego znajomi z lat dziecinnych, koledzy z zespołu. O młodości syna opowiada jego matka Krystyna, pamięć męża przywołuje wdowa po Ryśku Małgorzata oraz jego syn Sebastian. Autorzy filmu kroczą śladami wokalisty Dżemu, starając się zrozumieć fenomen i charyzmę Riedla. Próbują także pojąć, w jaki sposób w jego życie wniknęły narkotyki.

Dziękujemy reżyserowi Panu Krzysztofowi Magowskiemu za udzielenie zgody na projekcję filmu.
Zdjęcie: Koncert zespołu Dżem w jarocińskim amfiteatrze podczas II Ogólnopolskiego Przeglądu Muzyki Młodej Generacji w Jarocinie w 1981 r. Autor: Ryszard Jędrzejczyk