Jarocin Festiwal 2018: piaskowe mandale (15.07.2018 r.)

Malarze Ulotni
Ekipa zrodzona na bazie Teatru w Depozycie i Magazynu Kulturalnego Popcentrala. – Nie jesteśmy pewni, czy faktycznie pierwsi zaczęliśmy sypać olbrzymie mandale z kolorowego piasku w plenerze. Czy to my przenieśliśmy tybetańskie piaskowe mandale w przestrzenie miast? Na pewno jednak pomysł ten, nieco szalony, zrodził się w głowie Jarka Mixera Mikołajczyka, a metoda, którą “sypiemy” jest naszą autorską – podkreśla Tymoteusz.
Przede wszystkim jednak mandale mnichów Tybetu były dla nas jedynie inspiracją. Cieszymy się, że na początku naszej drogi część z nas uczyła się samego sypania właśnie od społeczności tybetańskiej. Nie przenosimy rytuału, zgadzamy się jednak z ideą koncentracji i mozolnego tworzenia, by na dowód ulotności sztuki, ale też życia, rozdmuchać, rozsypać efekt na cztery strony Świata. Piękno buduje się mozolnie, a dekonstrukcja następuje bardzo szybko. Pocieszeniem jest dla nas fakt, że pomieszany piasek jest równie piękny, jak oddzielone kolory. – Autometaforą tej przemijalności może być usypany przez nas na Skansenie Miniatur podczas Festiwalu Legend w Pobiedziskach -Zegar Słoneczny. Ta ulotność to także pierwsze plenerowe mandale podczas Jarocina 2017 z motywem Niemen. To właśnie przeświadczenie maestro Czesława Niemena, że sztuka dokonuje się i żyje tylko w akcie tworzenia – jest najmocniejszą inspiracją naszych działań. – Czujemy się w jakiś sposób Dziećmi Jarocina, taką formacją, która rodziła się w Spichlerzu Polskiego Rocka – dodaje Mixer.
Motyw Rotten, połączył sypaczy mimo różnicy pokoleń, to co przygotowują, nie będzie prostą transkrypcją czy portretem.
Mandala dla Afy – tego pomysłu tłumaczyć nie potrzeba, tym którzy przyjeżdżają do Jarocina. – Robertowi podobały się nasze działania, chyba najbardziej ten finałowy destroy. Nie będziemy jednak sypać jego portretu, wiemy, że sam nie chciałbym pomników. To będzie takie działanie tu i teraz, ulotne. Chcemy wytyczyć – wysypać tylko środek rozety, a całość zbudować z małych okręgów tworzonych przez jarocińska publikę – mówi Mixer, który przyznaje otwarcie, że jest z pokolenia RMB. (Robert Maksymilian Brylewski).

Zapraszamy!

15 lipca / godz. 12:00-17:00 / ul. Wrocławska
Wydarzenie na FB: https://www.facebook.com/events/1729636393752958/

36966102_1908235212572036_4057161175933124608_o