Spotkanie autorskie z Krzysztofem Skibą

„Komisariat naszym domem. Pomarańczowa historia” Krzysztofa Skiby to opowieść o happeningach antysystemowych w czasach PRL-u, kiedy to zbuntowana młodzież chcąc wykiwać służby porządkowe przebierała się za krasnoludki. Autor barwnie i z humorem opisuje nie tylko boje słynnego ruchu Pomarańczowa Alternatywa (ze szczególnym uwzględnieniem akcji Galerii Działań Maniakalnych z Łodzi, której był liderem), ale także kreśli obyczajowy portret życia studenckiego tamtego okresu i całego swego pokolenia.
W książce wydanej w czerwcu 2014 r. przez Narodowe Centrum Kultury znajdziemy nie tylko opisy happeningów z Wrocławia, Łodzi czy Warszawy ośmieszających władze, czy obrazki obyczajowe z życia kontestacyjnej młodzieży, ale także pokaźny zbiór fotografii, ulotek, plakatów i ulicznych graffiti z lat 80. Cennym uzupełnieniem są dokumenty dawnej Służby Bezpieczeństwa takie jak raporty, meldunki i donosy agentów dotyczące działalności Skiby i jego kolegów, pozyskane z zasobów archiwalnych IPN. Ta książka to nie tylko cenne źródło wiedzy dla wszystkich miłośników historii, to także przykład na to, jak być wolnym w zniewolonym kraju. Pomarańczowej Alternatywie jak mało komu udało się wystawiać do wiatru aparat przemocy i władze, a także obnażyć głupotę systemu oraz pokazać prawdziwy absurd rzeczywistości życia w PRL.

O autorze:
Krzysztof Skiba jest frotmenem, wokalistą i autorem tekstów grupy rockowej Big Cyc, z która występuje od 27 lat. Nagrał z zespołem 17 płyt, które sprzedały się w łącznym nakładzie ponad 2 mln egz. Wielokrotnie zdobywał z zespołem Złote i Platynowe Płyty. Występował, współtworzył i prowadził wiele programów telewizyjnych takich jak Lalamido (TVP 2), Podróże z żartem (TVP2), Oko na miasto (Polsat), Uwaga! Hotel (Polsat), Mini Szansa (TVP 2), Skibomagiel, (Tele 5) i inne.
Przez wiele lat pisywał felietony satyryczne m.in. do Gazety Wyborczej, CKM czy Wprost. Opublikował zbiór felietonów Skibą w mur (Wydawnictwo Zysk 2006), zbiór opowiadań Opowiadania podwodne (Wydawnictwo Zysk 2009) oraz wraz z Jarkiem Janiszewskim i Pawłem Konnakiem Artyści, wariaci, anarchiści. Opowieść o gdańskiej alternatywie (Narodowe Centrum Kultury 2010). Krzysztof Skiba jest byłym działaczem ruchów opozycyjnych w czasach PRL takich jak Ruch Społeczeństwa Alternatywnego, Ruch Wolność i Pokój oraz Pomarańczowa Alternatywa. W 2013 r. Krzysztof Skiba za swoją opozycyjną działalność w czasach PRL-u został odznaczony przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Krzyżem Wolności i Solidarności.

Spotkanie poprowadzi Julia Rzepka i Ewelina Kubasik.

Wydarzenie jest organizowane przez Spichlerz Polskiego Rocka, Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Jarocin oraz Fundację FanRock.

 

12243263_1013448365384063_1192565839010483052_n